Kelmės „Aukuro“ pagrindinė mokykla
Naujienos

Kelmės „Aukuro“ mokykla tarptautiniame Erasmus+ projekte „Mokyklos kviečia: nenaikinkime – mažiau vartokime“. Antrasis tarptautinis mokyklų partnerių susitikimas Ispanijoje. Nuo 2016 m. spalio 1 d. Kelmės „Aukuro“ pagrindinė mokykla įgyvendina tarpmokyklinės strateginės partnerystės Erasmus+ projektą „Mokyklos kviečia: nenaikinkime – mažiau vartokime“, kuriame dalyvauja 7 mokyklos iš 6 šalių: Turkijos, Graikijos, Ispanijos, Rumunijos, Italijos ir Lietuvos. Projekto trukmė - 24 mėnesiai (iki 2018–09–30). Tikslas – bendradarbiaujant su kitų šalių mokyklų bendruomenėmis mokytis atsakingai taupyti gamtinius išteklius ir spręsti gamtosaugos problemas.

Nuo projekto pradžios dalyviai įvykdė 3 susitikimus. 2016 m. lapkričio 21–25 d. įvyko pirmasis tarptautinis projekto partnerių susitikimas Turkijoje Konijos mieste. 2017 m. kovo 13–17 d. mokyklos atstovai vyko į tarptautinį mokymosi ir mokymo susitikimą, kuris vyko Karditsos mieste Graikijoje. 2017 m. gegužės 14-19 d. vyko antrasis tarptautinis projekto partnerių mokyklų susitikimas Ispanijoje, Pobra Do Caraminal mieste. Susitikime „Aukuro“ mokyklą atstovavo pavaduotoja ugdymui, Ieva Siliūnė, kuri yra ir projekto koordinatorė mokykloje, mokyklos direktorė Asta Zavadskienė, etikos mokytoja Vilma Vipartienė ir informacinių technologijų bei matematikos mokytoja Irina Kasparienė. Susitikimo metu mokyklų partnerių atstovai lankėsi Ies De Pobra Do Caraminal mokykloje, kurioje vykdė įvairias, su projektu susijusias, veiklas.

Projekto tikslas – taupyti gamtinius išteklius, mažinti vartojimą, tad veiklos Ispanijoje buvo susijusios su gamtos išteklių ir visų rūšių energijos taupymu. Mokyklų partnerių atstovai pristatė savo veiklas mokyklose nuo projekto pradžios, kurios buvo pateiktos naujienlaikraščio pavidalu. Projekto nariai, ispanai, pasakojo apie šiuo metu labai aktualią Galicijoje unikalaus miško išsaugojimo problemą, dėl kurios vyksta streikai, nes stambi elektros kompanija nori iškirsti dalį miško teritorijos, kad galėtų nutiesti elektros energijos liniją. Mokyklų partnerių atstovai vyko į Sotavento eksperimentinį vėjo jėgainių kompleksą, kur lankėsi pavyzdiniame ekologiškame ir ekonomiškai naudojančiame gamtinius išteklius name. Jame demonstruojamos šiuolaikinės, pažangios saulės, vėjo energijos, lietaus vandens panaudojimo buityje technologijos; alternatyvūs namo šildymo būdai; vandens, elektros, šilumos, buitinių prietaisų taupymo technologijos. Projekto nariai lankėsi miesto Pobra do Caraminal savivaldybėje, kur vyko susitikimas su meru Jose Luis Pineiro Garcia. Meras pasakojo, kad pats yra studijavęs biologijos mokslus, todėl jam aplinkosaugos problemos yra labai artimos ir svarbios. Po susitikimo projekto dalyviai tradiciškai sodino medelius miesto centre bei mokyklos teritorijoje.

Laisvalaikio metu buvo organizuojamos edukacinės išvykos. Projekto dalyviai vyko į Galicijos regiono sostinę Santiago de Compostela, kuri nuo XI a. garsėja kaip piligrimų centras, o 2000 m. tapo Europos kultūros sostine. Lankėsi miesto įžymybėje – Kompostelos Santjago katedroje (XI–XIII a.), sudėtingame šiuolaikinės architektūros Galicijos Kultūros ir Pramogų komplekse, kuris buvo sukurtas derinant paveldo išsaugojimą su mokslinių tyrimų, gamybos, kūrimo ir vartojimo kultūros tikslais. Lietuvos delegacijai labai patiko edukacinė išvyka laivu į Atlanto vandenyno įlankoje įrengtas moliuskų (midijų) auginimo plantacijas. Linksmas ir temperamentingas gidas labai įdomiai pasakojo kaip midijos prisitvirtina prie vandenyje vertikaliai pakabintų virvių, kurios tvirtinamos prie stacionarios ar plūdriosios konstrukcijos (plausto). Moliuskai pilnai užauga per 12 mėnesių. Išvykose į gamtą grožėjomės unikaliais paplūdimiais iš natūraliai susiformavusių katedrų (Playa de las Catedrales), kur atoslūgio metu galima vaikščioti po paplūdimius ir stebėti juose stūksančias keistų formų uolų sienas, urvus, arkas, siekiančias virš trisdešimt metrų aukščio. Potvynio metu paplūdimius užlieja vandenynas. Lankėme prieš 1000 metų ant vandenyno uolų egzistavusio kaimelio griuvėsius, skanavome tradicinius ispanų patiekalus: paeliją (ryžių troškinys su jūros gėrybėmis), karpccio (šalta pertrinta daržovių sriuba), tortiliją (virtų bulvių ir kiaušinių apkepas). Mokyklų partnerių atstovų susitikimas baigėsi iškilminga dalyvių pažymėjimų įteikimo ceremonija ir bendra šventine vakariene. Visi žinome, kad geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti. Dalyvaudami Erasmus+ projekte Ispanijoje, susipažindami su kita šalimi, žmonėmis, jų kultūra, gilinome profesines žinias, pasisėmėme asmeninės patirties bendraudami su užsienio kolegomis ir dabar galėsime perkelti gerosios praktikos pavyzdžius į savo kasdienę veiklą, pasidalyti gauta patirtimi su mokiniais ir kitais mokytojais.

/Etikos mokytoja Vilma Vipartienė ir IT mokytoja Irina Kasparienė/.Jau kelintą pavasarį prie mokyklos žydinčių tulpių alėja džiugina visų mokinių, mokytojų, kitų bendruomenės narių bei miesto gyventojų akį. Šitokio grožio neįmanoma nepastebėti, juo nesižavėti ir neįamžinti foto nuotraukoje. Todėl gegužės 19 d. visi mokyklos mokiniai, mokytojai ir kiti darbuotojai rinkosi prie tulpių bendrai nuotraukai. Kadangi šiemet mokykla švenčia 30-tį, buvo pasiūlyta idėja nuotraukoje visiems „užrašyti“ žodį „AUKURUI 30“.

Gegužės 18 dieną Liolių kultūros namuose vyko Žaliųjų vėliavų įteikimo šventė. Įvykdžius Aplinkosauginio fondo keliamus reikalavimus Liolių pagrindinei mokyklai pirmą kartą, Vaiguvos Vlado Šimkaus pagrindinei mokyklai ketvirtą kartą, Elvyravos ir „Aukuro“ pagrindinėms mokykloms dvyliktą kartą Gamtosauginių mokyklų koordinatorius Lietuvoje Renaldas Rimavičius įteikė Žaliąsias vėliavas ir tarptautinius Gamtosauginių mokyklų programos sertifikatus. Visos mokyklos 2016-2017 m. m. gamtosauginę veiklą pristatydamos stendiniuose pranešimuose įrodė, jog ne veltui gavo apdovanojimus. Šeimininkai parodė meninę kompoziciją apie Žemę. Mokyklas šia proga pasveikino Kelmės rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Stasys Jokubauskas, girininkas Adolfas Kaubrė, Liolių pagrindinės mokyklos direktorius Albertas Pumputis. Dėkoju šeimininkams už šiltą priėmimą, o savo mokyklos bendruomenei už aktyvų dalyvavimą vykdant Gamtosauginių mokyklų programą. /Mokytoja Danutė Butkuvienė/Gegužės 18 dieną būrelio „Senolių paveldas“ mokinių grupelė su dviračiais keliavo po vaizdingas Kelmės apylinkes. Išvyką pradedant buvo karšta, tad nekantriai laukėme, kol įvažiuosime į miško keliukus, kur malonus pavėsis, paukščių čiulbėjimas teikė malonumą. Keliaudami grožėjomis gamta, apžiūrėjome medžiotojų bokštelius ir iš jų atsiveriantį peizažą, vabalų gaudykles, įdomesnius pastatus, užkandžiavome. Vieningai nutarėme, kad tokio išvykos naudingos ir kūnui, ir dvasiai, tad tie numinti kilometrai bus ne paskutiniai. /A.Vaitkevičienė/.

Gegužės 12 dieną į Padėkos koncertą „Mes augame“ Kelmės Kultūros centre rinkosi „Aukuro“ pagrindinės mokyklos bendruomenė, Kelmės rajono savivaldybės administracijos atstovai, buvę mokiniai, svečiai. Koncertas, kurį surengė aukuriečiai kartu su A.Lipeikos menų mokyklos mokiniais, skirtas „Aukuro“ pagrindinės mokyklos 30- mečiui paminėti. Koncerte dalyvavo ir Šilutės rajono Žibų pradinės mokyklos dainininkai (vadovė mokyt. R.Gečienė), kuriuos su „Aukuru“ sieja ne vienerių metų draugystė.

Pagrindinis šventės motyvas – augimas ir auginimas. Juk mažas žmogus pradžioje kaip daigelis, metams bėgant užauga tarsi augalas, tarsi galingas medis. Kaip lietus ir vėjas kelia daigelį, taip rūpestis ir meilė užaugina žmogų. Tėvų ir mokyklos paskirtis – užauginti laimingą, pasitikintį savimi, atsakingą, save ir kitus gerbiantį žmogų, ateities visuomenės kūrėją. Todėl koncertas prasidėjo šokio mokytojos J.Žakarienės mokinių šokiu, imituojančiu daigelių augimą. Koncerte skambėjo „Aukuro“ pagrindinės mokyklos mokytojos L.Daunienės vadovaujamų, minėtos Žibų pradinės mokyklos dainininkų atliekamos dainos, A.Lipeikos menų mokyklos mokytojų G.Špukienės, N.Jurgelevičienės, D.Skruodžio, G.Dapkevičiaus mokinių atliekami kūriniai. Dainą „Kitoks“, skirtą buvusiai mokyklai, padainavo G.Šurna ir M.Ralovėcas. Eiles mokyklos šventei sukūrė ir skaitė lietuvių kalbos mokytoja A.Vaitkevičienė. Jai talkino mokinukai H.Masalskis, E.Bartkus, buvęs mokinys D.Petkus, tėvų atstovas A.Armonas, mokytoja D.Ramanauskienė. Mokytojos Aušros eilėse išsakyta mokytojo gyvenimo prasmė: metus skaičiuoti rugsėjais, dienas – skambučiais, darbus – išleistais į gyvenimą mokiniais. Jam lemta būti kūrėju, „auginti žmogų kaip mažą sėklą, nukritusią į žemę iš dangaus, <...> sodinti šaknimis į gimtą žemę, o dvasia į dangų ir laukti kantriai, kol užaugs“.

Mokyklos direktorė Asta Zavadskienė, sveikindama mokyklos bendruomenę su trisdešimtuoju gimtadieniu, akcentavo, kad mokykla nėra viena, atskirai veikianti institucija, ją sieja bendrystė ir sąsajos su miesto bei rajono švietimo įstaigomis. Tai liudija ir jubiliejaus proga surengtas jungtinis koncertas. Direktorė dėkojo visiems, prisidėjusiems prie šio koncerto, pasidžiaugė mokytojais, dirbančiais mokykloje nuo jos įkūrimo. Tai direktorės pavaduotojas V.Parnarauskas, mokytojai R.Petraitis, R.Šedienė, S.Grišiuvienė, V.Katkauskienė, V.Balabonienė, V.Ivanauskienė, L.Enzelienė. Pagrindinis direktorės sveikinimo akcentas nuskambėjo kaip priesakas, kad visa mokyklos veikla siejasi su pagarba praeičiai, su meile dabarčiai ir su viltimi ateičiai...

Mokyklos bendruomenę su jubiliejumi sveikino ir ilgų gyvavimo metų linkėjo Kelmės rajono savivaldybės meras V.Andrulis, administracijos direktorė I.Sirusienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas S.Jokubauskas, rajono tarybos narys, buvęs mokyklos tarybos pirmininkas K.Bilius, A.Lipeikos menų mokyklos direktorė A.Barčiauskienė, J.Graičiūno gimnazijos direktorius R.Bielskis, mokyklos tarybos pirmininkė E.Tamašauskienė. Kelmės parapijos klebonas dekanas M.Grigalius pasidžiaugė, kad šventė surengta prasmingu laikotarpiu – tarp Motinos ir Tėvo dienos.Kalbėjo, kad Rytų išmintis byloja, jog mokyti kitus žmogus gali sulaukęs trisdešimtmečio, tik tuomet išmintis perduodama kitiems, kai remiamasi patirtimi. Taigi trisdešimtmečio sulaukusi mokykla gali išmokyti vaiką svarbiausio dalyko gyvenime - išminties./V.Balabonienė/Gegužės 9 d. mūsų mokyklos stadione vyko Kelmės rajono mokyklų žaidynių lengvosios atletikos keturkovės varžybos. Mūsų mokyklos berniukų komanda (Edvinas Krasauskas, Eitvidas Krasauskas, Jonas Maziliauskas, Matas Stonaitis, Lukas Arbačauskas, Nojus Tamašauskis) užėmė II - ą vietą (dalyvavo 7 komandos), mergaičių komanda (Kamilė Buožytė, Donata Vološinaitė, Gabija Keraitė, Rimantė Keraitė, Monika Paulauskaitė, Gustė Laurinavičiūtė) užėmė V - ą vietą (6 komandos). Kamuoliuko metimas - Kamilė Buožytė - 1 vieta, Jonas Maziliauskas - 3 vieta. Šuolis į tolį - Gustė Laurinavičiūtė - 3 vieta, Edvinas Krasauskas - 3 vieta. 60 m bėgimas - Edvinas Krasauskas - 1 vieta, Matas Stonaitis - 2 vieta, Lukas Arbačauskas - 3 vieta. Sveikiname dalyvius!

Gegužės 8 d. 9a ir 10a klasės mokiniai susitiko su Kelmės valstybine priešgaisrine gelbėjimo komanda. Mokiniai pabendravo su ugniagesiais, kurie parodė, kaip reikia naudotis ugniagesių technika, papasakojo, kokius darbus atlieka ir kaip padeda žmonėms. /Profesijos patarėja I.Makauskienė/.Gegužės 4 d. mūsų mokinės dalyvavo Kelmės rajono mokyklų rusų kalbos šventėje, kurią tradiciškai organizuoja Tytuvėnų gimnazija. 6-8 klasių mokinės dainavo ir šoko. Pasirodė puikiai. Dėkojama rusų klb. mokytojoms D.Parnarauskienei ir R.Šedienei.Balandžio 28 d. mūsų mokykloje vyko tradicinė rajoninė 17-oji vokiečių kalbos šventė.

Šventėje dalyvavo aštuonių Kelmės rajono mokyklų mokiniai, vokiečių kalbos mokytojai ir svečiai ne tik iš Kelmės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus, bet ir iš Vokietijos. Jau tapo tradicija, kad šventėje dalyvauja Kelmės miesto partneriai iš Wartburgo apskrities bei Lieneno mietelio, Vokietijos ambasados Vilniuje atstovai – vokiečių kalbos koordinatorius Lietuvoje Michael Brehm ir ambasados kultūros skyriaus vadovė Milena Dech, Kelmės miesto garbės pilietis ir šventės rėmėjas baronas Wolfgang von Stetten, Erfurto paramos fondo „Vaikai Lietuvoje" tarybos pirmininkas Andreas Malur, Aschaffenburgo paramos fondo „Jaunimas su ateitimi" tarybos pirmininkas Wolfgang Garthe su žmona ir Vilniaus Goethe's instituto kalbos skyriaus vadovė Nijolia Buinovskaja. Šventės metu visos dalyvaujančios mokyklos pristatė koncertinę programą, kurią šiais metais vertino 7 garbingų svečių iš Vokietijos komisija. Mūsų mokyklai atstovavo daugiau nei 40 mokinių grupė iš 2-7 klasių. Džiaugėmės, kad visi 7 komisijos nariai vienbalsiai 1-ąją vietą už mokinių meninę programą atidavė „Aukuro“ pagrindinės mokyklos mokinių grupei. skyriaus vadovė Nijolia Buinovskaja. Šventės metu visos dalyvaujančios mokyklos pristatė koncertinę programą, kurią šiais metais vertino 7 garbingų svečių iš Vokietijos komisija. Mūsų mokyklai atstovavo daugiau nei 40 mokinių grupė iš 2-7 klasių. Džiaugėmės, kad visi 7 komisijos nariai vienbalsiai 1-ąją vietą už mokinių meninę programą atidavė „Aukuro“ pagrindinės mokyklos mokinių grupei. /Vokiečių kalbos mokytoja Violeta Truncienė/.

Vokiečių kalbos konferencija „Mano pasaulis“. Po pietų, pasibaigus vokiečių kalbos šventei, mokykloje vyko pirmoji rajoninė vokiečių kalbos konferencija "Meine Welt" (Mano pasaulis). Konferencijos metu Kelmės rajono mokyklų mokiniai pristatė net 20 pranešimų vokiečių kalba. „Aukuro" pagrindinei mokyklai konferencijoje atstovavo 5a klasės mokiniai Danielė Domeikytė ir Deimantas Gajauskas, pranešimo tema "Unsere Klasse" (Mano klasė), 6a klasės mokinė Ieva Jasėnaitė kalbėjo tema "Litauische Natur" (Lietuvos gamta), 6b klasės mokinė Agnė Ralovėcaitė pristatė pranešimą "Meine Familie" (Mano šeima), 6b klasės mokinė Fausta Bankovskaitė pasakojo apie savo laisvalaikį, jos pranešimo tema - "Meine Freizeit" ir 8a klasės mokinė Viktorija Andrijauskaitė paruošė pranešimą tema "Meine Freundinnen" (Mano darugės) . Mokiniai labai jaudinosi, nes nėra taip paprasta kalbėti vokiškai vienam, kai tave stebi ne tik mokiniai ar mokytojai iš įvairių rajono mokyklų, bet ir vos ne 20 garbingų svečių, kuriems vokiečių kalba yra gimtoji, be to, pranešimų klausėsi tėveliai, net seneliai... Pasibaigus konferencijai visi mokiniai už skaitytus pranešimus gavo konferencijos dalyvio pažymėjimus ir piniginius prizus, kuriuos įteikė Erfurto paramos fondo "Vaikai Lietuvoje" tarybos pirmininkas Andreas Malur ir Aschaffenburgo paramos fondo "Jaunimas su ateitimi" tarybos pirmininkas Wolfgang Garte. Sveikiname pranešėjus, nes jų pasisakymai buvo įvertinti puikiai. /V.Truncienė/

Sveikiname!!! 8a klasės mokinius Viktoriją Andrijauskaitę ir Dajaną Chmieliauską, išlaikiusius tarptautinį vokiečių kalbos egzaminą "Fit in Deutsch A1". Balandžio 28 d. rajoninės vokiečių kalbos šventės metu šiems mokiniams egzamino sertifikatus įteikė Vilniaus Goethe's instituto kalbos skyriaus vadovė Nijolia Buinovskaja. Egzamino metu abiejų mokinių žinios buvo įvertintos labai gerai.
Balandžio 27 dieną Kelmėje, prie kultūros rūmų, vyko viešas renginys – Žemaitės teksto skaitymas, kurio tikslas buvo pasiekti daugiausiai vienoje vietoje skaitančių žmonių rekordą. Susirinko daugiau kaip 500 žmonių, nors oras nebuvo palankus, lijo. Skaityme, paraginti lietuvių kalbos mokytojų ir jų lydimi, dalyvavo ir mūsų „Aukuro“ mokyklos mokiniai iš įvairių klasių. Ar pavyko pasiekti tikslą, bus paskelbta vėliau. /8b kl. mokinė I.Tučkutė/.

Miškas lyg mūsų antrieji namai. Nuo mažens vaikus mokome mylėti gamtą ir saugoti ją. Mūsų šeštokai balandžio 27 dieną susitiko su Kelmės girininku Egidijumi Želviu. Girininkas papasakojo apie miškininko profesiją, kokios asmenines savybės padeda būti geru miškininku. Šeštokai mokėsi, kaip reikia teisingai sodinti medelius. Visa 6a klasė pasodino 670 putinų medelių. Tikimės, kad po keleto metų medeliai užaugs ir džiugins mus graziais žiedais bei raudonomis uogomis. Kol mokiniai dirbo, keli miško darbuotojai virė ant laužo sriubą. Po darbo visi kartu pasivaišinome sriuba. Girininkas papasakojo apie gamtos saugojimą ir Lietuvos draustinius. Visi kartu aplankėme gamtos paminklą, netoli augantį Reibų šimtametį ąžuolą, kurio kamieno storis apie 6 metrus. /Profesijos patarėja Ingrida Makauskienė/.